LWVN/NewTV Mayoral Candidates’ Forum Available Online

The LWVN/NewTV Candidates’ Forum with all seven Mayoral candidates is now available for you to watch at newtv.org under “Decision 2017′ or by clicking here:  http://www.newtv.org/home/Decision2017/videos/

We want to thank all the candidates for participating, and the entire NewTV crew, led by Stephen Kessinger, Director of Government and Educational Media.

We also want to thank our amazing moderator, Debbie Winnick from the LWV of Needham and our incredible LWVN volunteers.  They are:  Sharyn Roberts, Pat Acton, Lucia Dolan, Linda Green, Ellen Grody, Marcia Johnson, Lois Levin, Maureen Reilly Meagher, Tami Roberts and Sue Rosenbaum.

LWVN/NewTV Mayoral Candidates’ Forum on August 9th at 7:30 pm

LWVN and NewTV are collaborating on a series of candidates’ forums this fall, for both the preliminary and general municipal elections.  Our first forum is for all 7 Mayoral candidates, on August 9th, starting at 7:30 pm.  Audience members can watch the live feed in the NewTV conference room, or overflow room if needed.  Light refreshments will be served.

Please note, there is no live audience in the studio.  The program will be available on NewTV.org as soon as possible, as well as broadcast as often as possible on NewTV.

If you are not supporting any of the candidates and can volunteer to help us on Wednesday, please email info@lwvnewton.org.

Candidates for Municipal Elections are Certified

There are a number of contested races in Newton this year, beginning with two preliminary races for the September 12th election:

Race for Mayor–top two vote-getters go on to the general election (in alphabetical order):

  • Al Cecchinelli
  • Ruthanne Fuller
  • Eli Katzoff
  • Scott Lennon
  • Amy Sangiolo
  • Richard Saunders
  • Geoffrey Woodward

Race for Ward 1 Ward Councilor–top two vote-getters go on to the general election for Ward 1 residents only (in alphabetical order):

  • Franco Cedrone
  • Siobhan Cunningham
  • Maria Greenberg

Other contested races for the general election in November are as follows, with candidates listed in alphabetical order:

Ward 1 Councilor At-Large

  • Nicole Castillo
  • Allan Ciccone Jr.
  • Alison Leary
  • Janet Sterman

Ward 2 Councilor At-Large

  • Susan Albright
  • Jake Auchincloss
  • Braden Houston

Ward 3 Councilor At-Large

  • Jim Cote
  • Andrea Kelley
  • Julia Malakie

Ward 4 Ward Councilor

  • Jay Harney
  • Christopher Markiewicz

Ward 5 Councilor At-Large

  • Deb Crossley
  • Andreae Downs
  • Brian Yates

Ward 6 Ward Councilor:

  • Richard Blazar
  • Brenda Noel

Ward 1 School Committee

  • Kathi Marchi
  • Bridget Ray-Canada

Ward 2 School Committee:

  • Margaret Albright
  • Cyrus Vaghar

Ward 3 School Committee

  • Eileen Sandberg
  • Anping Shen

Ward 8 School Committee

  • Matthew Miller
  • Gail Spector

 

Return to top of page